20 powodów dlaczego warto nauczyć się szyć

Przez szycie do lepszego życia

Zastanawiasz się czy zacząć szyć? Dla mnie to najpiękniejsza pasja pod słońcem, za którą stoi wiele zalet. Oto 20 z nich:

1. Praktyczność. Szycie to w tej chwili najbardziej użyteczna umiejętność pośród wszystkich technik rękodzieła. Jeśli umiesz szyć na maszynie możesz uszyć ubrania całej rodzinie, wszelkie tekstylia do domu, zabawki, torby, akcesoria i właściwie lista twoich możliwości nigdy się nie kończy.

2. Oszczędność pieniędzy. Kiedy szyjesz dzieciom ubrania i zabawki albo chociażby zasłony czy firanki, to nie płacisz za robociznę osoby, która zrobiłaby to dla ciebie. Dodatkową zaletą jest fakt, że masz wpływ na jakość wykończenia, która często w sklepowych produktach pozostawia wiele do życzenia. Oszczędności możesz szukać także w materiale przerabiając stare ubrania czy kupując taniej tkaniny.

3. Dodatkowy zarobek. Szyjąc innym masz możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Z tą umiejętnością możesz starać się o pracę a nawet możesz zrealizować własne samozatrudnienie.

4. Kreatywność. Powstawanie nowej idei, dobieranie tkanin, faktur, kolorów, form, łączenie wszystkiego w całość, to unikalny proces twórczy który jest efektem ekspresji twojej wewnętrznej kreatywności. Za każdym razem powstaje coś nowego, indywidualnego i nacechowanego twoim wnętrzem.

5. Rozwija wyobraźnię. Osoby które szyją mają zawsze więcej pomysłów niż są w stanie zrealizować.

6. Własny styl. Projektując i szyjąc sobie ubrania i dodatki do domu, masz możliwość wyrażania swojego indywidualnego stylu. Dzięki temu zawsze będziesz się wyróżniać oryginalnością.

7. Wolność i niezależność. Kiedy idziesz na imprezę, zamiast szukać odpowiedniego ubrania w sklepie, co staje się często mission imposible, siadasz do maszyny i w godzinę lub dwie szyjesz sobie nową bluzkę czy sukienkę idealnie dopasowaną do twojej figury. Nie jesteś zależna od tego co jest w sklepach, jesteś wolna.

8. Moc. Możesz uszyć wszystko co tylko wymyślisz bez żadnych ograniczeń i reguł. Szycie daje moc, daje powera a to zwiększa twoją radość z życia.

9. Cierpliwość. Szycie i szybkość nie idą w parze. Spędzanie czasu z maszyną wypracuje w tobie pokłady cierpliwości o których nie miałaś wcześniej pojęcia. Wymaga zwolnienia i skupienia uwagi na detalach. To praktyczna umiejętność która przydaje się także w innych życiowych obszarach.

10. Bycie Tu i Teraz. Nie da się myśleć o przyszłości albo analizować przeszłości krojąc właśnie sukienkę. Szycie wymaga skupienia całym sobą na tej jednej czynności którą właśnie wykonujesz. Robisz tą jedną rzecz i nic innego się nie liczy. Odrywasz się od wszystkich problemów, jesteś tylko ty i twoja maszyna.

11. Hobby. Szycie to świetna zabawa, idealna na długie zimowe wieczory. Jeśli zastanawiasz się czym si zająć to

12. Dzieci. Szycie to honorowa umiejętność która była kiedyś przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj stanowi świetną aktywność dla młodych ludzi i fajny pomysł na spędzenie  czasu z dzieckiem.

13. Rozwój. Jeżeli raz zainteresujesz się szyciem nigdy ci się to nie znudzi. Jest to temat tak obszerny, że daje możliwość ciągłego rozwoju nowych umiejętności.

15. Aktywizacja mózgu. Kiedy koncentrujesz się na szyciu i wykonujesz precyzyjnie czynności zmuszasz swój mózg do wytężonej pracy. Takie regularne ćwiczenia poprawiają jego kondycję i zapobiegają w przyszłości demencji. W mózgu wydziela się dopamina która jest naturalnym antydepresantem.

16. Relaks. Sposób na to żeby odreagować stres, zwolnić w szybkim życiu, mieć coś swojego co kochasz robić jest bezcenne. Kiedy się relaksujesz obniża ci się ciśnienie krwi, więc jest to bardzo dobre dla zdrowia.

17. Motoryka.Praca z igłą i małymi elementami poprawia koordynację oko – ręka

18. Radość. Udane projekty i zdobywanie nowych umiejętności cieszą i podnoszą satysfakcję z życia. Dzięki szyciu podniesie się twoja samoocena i nauczysz się cieszyć z małych sukcesów szyciowych każdego dnia.

19. Efekt Flow. Kiedy jesteś całkowicie zaabsorbowana szyciem tak że tracisz poczucie czasu i osiągasz szczyt koncentracji to oznacza że osiągasz stan flow. Ten fenomen nazywany jest sekretem szczęścia.

20. Szycie to najlepsza terapia. Spędzanie czasu na hobby, kreowanie i cieszenie się z rezultatów ma efekt terapeutyczny, uspokaja i motywuje do dalszej aktywności. Kiedy kreujesz to czujesz że żyjesz. Jesteś w stanie lepiej poradzić sobie z problemami, lepiej śpisz i nie jesteś narażony na depresję.

Więc bądź spokojna i szyj

Jeżeli przekonałam Cię że warto nauczyć się szyć to zapraszam na moje wpisy ze szkoły szycia które już niedługo będą się pojawiać.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*