Jak prawidłowo zrobić i przyszyć lamówkę

Zanim wykroisz paski na lamówkę

Projekt który chcesz obszyć determinuje rodzaj lamówki, czy ma to być lamówka krojona po skosie, czy to nitce prostej. Jeżeli brzeg projektu zawiera zaokrąglenia, potrzebujesz lamówki ze skosu, która delikatnie się rozciągnie i dopasuje do zaokrągleń, natomiast jeżeli zawiera kąty,  potrzebujesz lamówki po nitce prostej która nie musi dopasowywać się do kształtów.

Dzisiaj zajmiemy się lamówką po nitce prostej która idealnie nadaje się do większości patchworków których brzegi mają kąty proste, rozwarte lub ostre.

Wykorzystamy metodę lamówki z podwójnego materiału (lamowanie francuskie) którą tnie się po szerokości materiału (czyli po wątku), to znaczy, że paski kroimy prostopadle do brzegu fabrycznego materiału… A mówiąc prościej, jeżeli złożysz materiał na pół i po prawej stronie masz złożone ze sobą brzegi fabryczne, to zacznij poziomo wycinać paski materiału. Ja tu niestety nie mam brzegu fabrycznego, ponieważ wykorzystałam tylną część (starej) koszuli mojego męża, ale ułożyłam materiał tak, aby paski były krojone po szerokości.

Jak zrobić lamówkę

Wykroj paski z materiału po nitce prostej. Moje mają 7 cm szerokości. Szerokość paska zależy od tego jaką grubość ma wypełnienie patchworku, i jaką szerokość ma mieć lamówka. Moje wypełnienie jest dosyć grube, pochodzi ze starej maty na łóżko. Proponuję żebyś na początku wykroiła 7 cm a jeżeli masz cieńsze wypełnienie to po prostu przyszyjesz lamówkę z 1 cm zapasu zamiast 0,7 cm tak jak ja. Dzięki temu nie będziesz miała zbyt dużo materiału, gdy będziesz zaginać lamówkę na tył projektu.

Ułóż dwa paski prawą stroną do prawej, jak pokazane na zdjęciu. Zepnij szpilkami i zaznacz szew. Szpilki powinny być wpięte prostopadle do szwu, dzięki temu szyjąc nie musisz ich wypinać z materiału. W ten sposób igła ześlizgnie się po szpilkach nie łamiąc ich.

Zszyj w ten sposób wszystkie paski żeby otrzymać jedną długą taśmę.

Następnie odetnij nadmiar materiału zostawiając zapas na szew. Możesz zostawić 0,7 cm, ja tutaj zostawiam 1 cm.

Otwórz zapasy na szew i przeprasuj je.

Następnie złóż taśmę na pół, lewą stroną środka i zaprasuj.

Teraz rozłóż taśmę i odetnij róg pod kątem 45 stopni.

Zaprasuj brzeg do środka na 1 cm.

Złóż taśmę z powrotem, przeprasuj, i masz lamówkę gotową do przyszycia.

Jak przyszyć lamówkę

Przyszywanie lamówki często spędza sen z powiek, wydaje się najtrudniejszą rzeczą w całym projekcie. Od jej wyglądu zależy wygląd całego projektu, jeśli więc będzie krzywo przyszyta, to całość pomimo włożonej pracy, nie będzie wyglądać dobrze, ale wcale nie musi tak być!

Jeżeli chcesz żeby twoje projekty były za każdym razem perfekcyjnie wykończone a rogi lamówki idealnie leżały,  postępuj zgodnie z tymi krokami.

Zanim więc zaczniesz: przygotuj lamówkę zgodnie z powyższymi informacjami a także zamontuj na swojej maszynie stopkę kroczącą.

Zaczynamy.

Przypnij uprzednio przygotowaną lamówkę do projektu i przeszyj początek na ok 3 cm zostawiając zapas 0.5 cm jak widać na poniższym zdjęciu.

Następnie zostaw 5 cm nie przyszytej lamówki, i zacznij szyć z zapasem 1 cm (ja szyję 0.7 ponieważ mam grube wypełnienie).

Kiedy będziesz w odległości 1 cm od rogu, czyli odległości twojego zapasu, obróć materiał pod kątem 45 stopni, tak aby kierunek szwu biegł do rogu projektu i przeszyj.

Na poniższym zdjęciu zaznaczyłam strzałkami jak ma to wyglądać. Pierwszy szew długości 3 cm z zapasem 0.5 cm, potem 5 cm bez szwu. Następnie szyjemy z zapasem 1 cm a gdy jesteśmy 1 cm od brzegu szyjemy w kierunku rogu.

Teraz zajmij się rogiem, najpierw ułóż taśmę do góry, jak na zdjęciu poniżej.

Następnie przełóż taśmę w dół.

Teraz to przeszyj, tak jak wcześniej utrzymując zapas 1 cm.

Kiedy juz przeszyjesz tak wszystkie 4 rogi odetnij nadmiar lamówki i włóż końcówkę w otwartą zakładkę. Będzie to w tym miejscu w którym na początku zostawiłaś 5 cm nie przeszytej lamówki.

Całość powinna wyglądać tak.

Teraz odetnij rogi zostawiając 2-3 mm zapasu i ząbek który odstaje na początku naszej lamówki.

Tu widać zapas.

Całość powinna wyglądać tak.

Teraz rozprasuj lamówkę na szwie.

Po rozprasowaniu powinna wyglądać tak.

Zagnij lamówkę do tyłu i zepnij. Możesz to zrobić za pomocą szpilek, mój patchwork jest jednak gruby i łatwiej mi to zrobić za pomoc klipsów.

Rogi powinny wyglądać tak

Na odwrocie rogi powinny być tak zagięte. Wyrównaj i zabezpiecz lamówkę na odwrocie projektu.

Teraz przeszyj lamówkę. Masz do wyboru trzy możliwości. Pierwsza jak na zdjęciu poniżej przy brzegu  na lamówce.

Druga:  poprowadź szew w szczelinie pomiędzy lamówką a patchworkiem jak na poniższym zdjęciu.

Trzecia to użycie zygzaka lub innego ściegu dekoracyjnego który będzie leżał zarówno na lamówce jak i poza nią.

Po przyszyciu projekt wyglada tak. Oczywiście możesz również lamówkę wykończyć ręcznie ale ten tutorial opisuje metody maszynowe.

No i jak Wam się podoba?

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*