Jak pikować z wolnej ręki kamienie

Poradnik praktyczny

Kamienie to bardzo piękny i wszechstronny wzór, który ma niezliczoną ilość wariacji. Postawy pikowania, o których się dowiesz z tego postu pomogą Ci zrealizować wiele własnych pomysłów, na wzory oparte na prostych kołach. Kamienie to wzór ciągły, przy którym nie musisz co chwilę zatrzymywać się i ucinać nitki, możesz przepikować cały projekt nie ucinając nitki ani razu. A o tym, jak przejść z jednego obszaru pikowania na drugi również piszę poniżej.

1. Rysuj, rysuj, rysuj

Pisałam już o tym wcześniej. Podstawą efektownego pikowania jest wcześniejsze przećwiczenie wzoru na papierze. Ale żeby przećwiczyć trzeba też wiedzieć jak. Dzisiaj rozłożę pikowanie kamieni na poszczególne etapy i przedstawię w detalach praktyczne aspekty powstawania tego motywu.

Etapy powstawania kamieni

Narysuj kółko zaczynając od kropki jak na zdjęciu.

Zamknij kółko i rysując po linii pierwszego, przejdź do drugiego.

I znowu, rysując po linii drugiego, przejdź do trzeciego.

Za każdym razem kiedy chcesz narysować następne kółko w wybranym miejscu, rysuj po kółkach które już są.

Kolejne kółko chciałam narysować z drugiej strony motywu, na grubo zaznaczyłam linię przejścia na drugą stronę.

I tak dalej, tak wygląda technika pikowania kamieni. Jeżeli nauczysz się rysować to bez problemu przepikujesz swój projekt.

Mi zwykle nudzi się pikowanie samych kółek dlatego wprowadzam inne motywy, ale o tym napisze w innym poście.

Spróbuj zarysować całą kartkę papieru, bez odrywania ołówka. Dzięki temu poćwiczysz przenoszenie się na inne obszary i wypełnianie całego projektu motywem. Na gotowym projekcie, nie zapędzisz się w kozi róg, i będziesz się mogła skupić nad jakością ściegu, a nie zastanawianiem się w którą stronę teraz iść.

2. Ustaw maszynę do pikowania na piko belo. Nic tak nie denerwuje podczas nauki jak zrywające się nitki, czy niewygodne ustawienia. Przeczytaj ten, ten i ten post, są w nich zawarte bardzo pomocne informacje. Proponuję wypróbować kilka różnych wariantów ustawień i wybrać ten najlepszy.

3. Pikuj, pikuj, pikuj

Bardzo lubię wypełniać przestrzenie pomiędzy kamieniami.

Oto kilka pomocnych rad praktycznych, kiedy już usiądziesz do maszyny:

Kiedy chcesz zmienić miejsce, szyj po wypikowanych już kółeczkach. Ćwiczyliśmy to już na papierze. Możesz się poruszać po całym projekcie nie psując wzoru i nie ucinając za każdym razem nitki.

Kiedy pikujesz po drugim kółeczku zwolnij żeby precyzyjniej trafić w poprzedni szew, jeżeli lubisz bardziej wyraziste kształty. Jeżeli jednak chcesz wprowadzić trochę zamieszania/ artystycznego nieładu we wzór, pikuj obok linii, za każdym razem jednak proponuję nieco zwolnić prędkość.

Twoje oczy muszą patrzeć zawsze tam, gdzie będziesz pikować następne kółeczko. Bardzo ważna zasada. Strategia efektywnego pikowania jest taka, że kiedy już kończysz kółeczko, twoje oczy patrzą się w miejsce gdzie będzie następne. Dzięki temu unikniesz przestojów, a im mniej przestojów tym ładniejszy ścieg.

Jedne kółka będą mniejsze, drugie większe, ty decydujesz o tym jakie będą najmniejsze. Jeżeli przestrzeń pomiędzy kółeczkami jest mniejsza od najmniejszego kółeczka zostaw ją. Pikuj różne rozmiary kamieni dla urozmaicenia motywu.

Tak jak mówiłam, same kamienie to dla mnie nudy;)

4. Wyluzuj, to rękodzieło, idealne jest takie, jakie wychodzi spod Twojej ręki. Jeżeli nie jesteś zadowolona z jakości, ćwicz codziennie po 15 minut, a zdziwiona będziesz jak szybko pojawią się postępy.

Połamania igieł!:)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*