Zanim zaczniesz pikować z wolnej ręki

pikowanie z wolnej reki, pikowanie swobodne, jak pikować, pikowanie

7 kroków które przygotują Cię do pierwszego pikowania

Zanim zaczniesz pikować niezbędne jest abyś odpowiednio się do tego przygotowała. Przedstawię teraz kilka kroków, dzięki którym pikowania z wolnej ręki nauczą się nawet ci, którzy twierdzą że nie mogą.

1. Rysuj

Istnieją dwie metody nauki pikowania z wolnej ręki, jedna to sama praktyka, a druga to rysowanie na papierze. Połączenie tych dwóch metod daje najlepsze efekty, dlatego załóż zeszyt i przećwicz w nim każdy, nawet najprostszy wzór, który chcesz pikować. To nie ma być zeszyt rysunków, który ma wprawiać w zachwyt, tylko miejsce do gryzmolenia, taki brudnopis przed właściwym pikowaniem. Na zdjęciach poniżej widać że talentu do rysunku raczej nie mam, co wcale nie przeszkadza mi w efektowym pikowaniu.

Pamiętaj że rysując jakiś wzór nie odrywasz ołówka od papieru tak samo, jak będziesz pikowała jednym ciągiem. Szczególnie istotne jest to przy pikowaniu kamieni.

Rysując uczysz się jak wypełnić przestrzeń i wyrobisz sobie nawyk szybkiego decydowania gdzie iść dalej, dzięki temu nie utkniesz w rogu. Rysuj codziennie po 15 minut a w szybko zobaczysz postępy.

2. Ustaw maszynę do pikowania

napisałam na ten temat dwa posty:

Jak ustawić maszynę do pikowania z wolnej ręki

oraz

Stopka do pikowania z wolnej ręki i jej mocowanie

3. Przygotuj kanapkę do pikowania

Do zrobienia kanapki do pikowania nie bierz watoliny. Idź za  to do marketu i kup ścierkę do mycia podłogi, mniej więcej taką.

Po rozłożeniu ścierka wygląda tak.

Grubość mojej ścierki to ok 3 mm.

Teraz dotnij materiał. Użyj jednokolorowej średnio grubej bawełny, lub materiału patchworkowego. Jeżeli dopiero uczysz się pikować z wolnej ręki, unikaj jeansu czy innych grubszych materiałów. Na jednokolorowym tle będziesz wyraźnie widziała postępy swoich prac.

Dolną warstwę dotnij tak, żeby pozostał zapas.

Dotnij górę kanapki jak na zdjęciu poniżej.

Przeprasuj  oba kawałki materiału i pospinaj kanapkę agrafkami tak, żeby nie było od spodu żadnych zakładek.

4. Wybierz nici

Wybierz kontrastowy kolor nici po to, żeby ścieg był dobrze widoczny. Zwykła poliestrowa odzieżowa nić będzie do nauki bardzo dobra.

5. Kup rękawiczki

Idź do marketu budowlanego i kup rękawiczki. Ułatwią ona przesuwanie materiału podczas pikowania.

6. Jak trzymać kanapkę

Najbardziej powszechną metodą trzymania kanapki podczas pikowania jest ułożenie rąk na kształt litery U. Takie ułożenie pozwala precyzyjnie przesuwać kanapkę podczas pikowania. Dzięki niemu, możemy delikatnie naciągać pikowaną przestrzeń i zapobiec ewentualnym zmarszczkom na materiale. Kiedy przepikujesz wybraną przestrzeń zatrzymujesz się i przesuwasz ręce.

Wypróbuj także trzymanie kanapki w każdy inny sposób i znajdź ten odpowiedni dla siebie.

7. Zaznaczanie albo idziesz na żywioł

Przed pikowaniem możesz zaznaczyć sobie jakimś narzędziem do rysowania po tkaninie linie, po których chcesz pikować. Ja nigdy tego nie robię, wolę iść na żywioł i bazgrolić od ręki tak na na kartkach papieru. Wypróbuj obie metody.

Jeśli przygotowałaś już wszystko to zapraszam na Twoje pierwsze pikowanie z wolnej ręki

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*